Yaratıcı Yazarlık

YARATICI YAZARLIK

//www.artisanat.com.tr/wp-content/uploads/2019/03/yazarlık.jpg

Harfler… Kelimeler… Cümleler… Ve ardından gelen öyküler, edebi metinler…

Yazarlık öğrenilebilir mi? Ya da öğretilebilir mi? Kimine göre öğrenilebilir kimine göre de tam tersi. Biz bu sorunun yanıtını edebiyat dünyasının önemli ismi Virginia Woolf’un söylemi ile yanıtlamanın doğru olacağını düşünüyoruz.  Woolf diyor ki;

“Yazın… Saçmalayabildiğiniz kadar saçmalayın. İçinizden gelen her sese kulak verin, dizginleri anlık arzulara bırakın. Dilbilgisi kurallarını, edebi ön kabulleri ve söz dizimine dayalı kuralları boş verin. Kırın, dökün, devirin. Kendi keşfiniz olsun olmasın, her türlü kelimeyi kullanın. Nazım veya nesir biçiminde ya da aklınıza gelen abuk sabuk, anlamsız sözlerle oluşturduğunuz gelişigüzel metinlerle öfkelenin, sevin, alay edin. Ta ki yazmayı öğrenene kadar…Sadece yazın…”

Yaratıcı yazarlık derslerimizde biz de sadece yazacağız.Kimi zaman yazdıklarımızı karşısında şaşıracağız, kimi zaman da beğenmeyerek bir köşeye fırlatacağız. Ama hep yazacağız.  Kurmaca metinlerimizi oluştururken, kendimizi kelimelerle ifade edeceğiz, iç görü sahibi olacağız, bakış açılarımızı geliştireceğiz ve/veya değiştireceğiz ve tabiî ki temel yazım ve kurmaca tekniklerini öğreneceğiz.

Hep yazmak, içimizdeki sese kulak vermek, imgelem dünyamızın kelimelerle yeniden şekillenmesini sağlamak için Artı Sanat’ta buluşalım.