Genel · 20 Mart 2019

Hakkımızda

Artı Sanat, çocukların ve yetişkinlerin sanatla  buluşmalarını sağlamak amacıyla  Sebla H. Oğur tarafından kurulan,  profesyonel sanatçıları ve eğitmenleri aynı çatı altında birleştiren bir sanat kurumudur.

Birey olma sürecinde sanatın önemi göz ardı edilemez.  Özellikle günümüz teknoloji dünyasında gittikçe yalnızlaşan bireyler  ve dünyayı  bir bilgisayar oyunu üzerinden tanımlayan çocuklar, sanatla tanışınca kendilerini daha rahat ifade ederek, sağlıklı birer birey olma yolunda ilk adımı atmış olacaklardır.  BU nedenle Artı Sanat olarak bünyemizde yer alan Drama, Tiyatro, Yazarlık, Müzik, Resim, Seramik, Heykel eğitimleri ile hem yetişkinlere hem de çocuklara yönelik eğitimlerle “görmeyi, işitmeyi, dokunmayı, tat almayı sanatsal unsurlar ile öğretmek en temel amacımızdır.

Son dönemlerde sadece “Şov” amaçlı yapılan bu tür eğitimlerin, özellikle çocuklara hiçbir katkısı olmadığı bilinen bir gerçektir. Bu nedenle kendi bünyemizde “yalnızcabakmak değil, “görmek”, yalnızca duymak değil “işitmek”, yalnızca ellerle yoklamak değil” “dokunulanı duymak” olarak tanımlanan sanat eğitiminin amaçlarını ve yaratıcılığın ilk aşamalarını eğitim içeriğimizin en önemli unsuru olarak benimsemiş bulunmaktayız.

Artı Sanat olarak, sanat eğitimi sürecinde bireylerin/çocukların, algılama, bilgilenme, düşünme, tasarlama, yorumlama, ifade etme ve eleştirel bakış açısı gibi becerileri estetik ilkeler doğrultusunda kazandırmaya çalışmaktayız. Bütün bunların yanı sıra duyarlılığı gelişmişbireylerin, sanattan anlayan, sanat destekleyicisi, seçkin sanat tüketicisi olması da ülkemizin gelişmesi  adına önemlidir.  Çünkü biliyoruz ki sanatı seven yaratıcı bireyler hangi alanda çalışırsa çalışsın başarılı olur. Çünkü kişi kendisini sanat ile daha iyi tanır, hayatı anlama ve anlamlandırmasını sağlar ve “birey olma” sürecinde daha bilinçli ilerler.

O yüzden Artı Sanat olarak, paylaşmak ve özgürleşmek için sizleri de sanatla buluşmaya bekliyoruz.

Sebla H. Oğur- Kurucu

1980 Antakya/Hatay doğumlu.  Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu.  2013’te Ankara Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Yaratıcı Drama Yüksek Lisans Programı’nı tamamlayarak Yaratıcı Drama Bilim Uzmanı unvanını aldı. Ankara’da özel tiyatrolarda oyuncu, yönetmen ve yazar; köklü okullarda ve üniversitelerde drama ve tiyatro eğitmenliği, sanat koordinatörlüğü yaptı.

15 yıl süresince Ankara’da farklı meslek grupları ve farklı yaş gruplarına drama ve tiyatro eğitmenliğinin yanı sıra, eğitim projeleri ile başladığı proje danışmanlığı faaliyetlerini Ar-Ge projelerine de genişleterek Avrupa Birliği, Dünya Bankası, Birleşmiş Milletler, TÜBİTAK, Ulusal Ajans, KOSGEB ve Kalkınma Ajansları proje yazım ve uygulama danışmanlığı faaliyetleri yürütmüştür.

2007-2009 yılları arasında kurucu müdürlüğünü yaptığı Dell’arte Sanat Atölyesi ve 2009-2012 yılları arasında sahibi olduğu Keops Eğitim Danışmanlık bünyesinde Ankara Üniversitesi ve Türk Telekom Akademi gibi ülkemizin saygın kuruluşlarına eğitim ve organizasyon hizmetleri sunmuş, çok sayıda ulusal ve uluslararası projede aktif görev almıştır.

Sebla H. OĞUR, 2013’te Mersin’e taşınarak çalışmalarını burada sürdürmektedir.